Ústav makromolekulární chemie AV ČR
banner

ÚMCH v médiích

Vědci umějí zjistit, zda bude nanoléčba rakoviny pacienta účinná. Na výzkumu se podíleli Češi

Čeští vědci vyvinuli strategii, díky které bude možné zjistit, jestli bude pro pacienta léčba nádorového onemocnění pokročilými formami nanoléčiv významným benefitem (tj. zda bude účinná), nebo zůstane bez efektu.

Novinky.cz / 15. 4. 2024
ČR Plus (čas 8:50:40) / 16. 4. 2024
 
Větší mikroplasty projdou tělem, menší se nám dostanou i do krve, říká vědec
 
Rozhovor s dr. Zdeňkem Starým z Oddělení zpracování polymerních materiálů v Rozstřelu iDnes.tv.
 
iDNES.cz / 22. 6. 2023
 
 
Celoživotní skaut i symbol socialistické architektury. Obdivovaný i zatracovaný Karel Prager se narodil před 100 lety
 
Seriál Českého rozhlasu Vltava věnovaný architektovi nejen budovy ÚMCH, ale mnoha dalších staveb (např. budova bývalého Federálního shromáždění či Nová scéna Národního divadla v Praze). Budově ÚMCH se věnuje 3. díl seriálu.
 
ČRo Vltava / 5. 6. 2023
 
 
V chemii hrála vždy velkou roli náhoda, říká polymerní fyzik Miroslav Raab
 
Rozhovor s fyzikálním chemikem, popularizátorem a emeritním profesorem Miroslavem Raabem u příležitosti jeho nové knihy "Lidé kolem stolu aneb Úvod do mezilidské chemie".
 
avcr.cz / 7. 12. 2022
 
 
Jiří Kotek obdržel čestný doktorát od INSA Lyon
 
Ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Dr. Ing. Jiří Kotek převzal 18. října 2022 čestný doktorát Národního institutu aplikovaných věd v Lyonu.„Přebírat čestný doktorát od významné francouzské vysoké školy je pro mě velká pocta. Stejně tak si vážím možnosti vést již druhé funkční období Ústav makromolekulární chemie a působit v čele Evropské polymerní federace,“ uvedl Jiří Kotek.
 
AB Akademický bulletin / LISTOPAD 2022
 
 
Náhrada jednorázových plastů by neměla být na jedno použití
 
Dr. Hynek Beneš z Oddělení zpracování polymerních materiálů poskytl komentář k novele týkající se zákazu výroby vybraných jednorázových výrobků z plastu..
 

avcr.cz

ČTK

CNN Prima News: 360° Pavlíny Wolfové

Seznam Zprávy / SRPEN + ZÁŘÍ 2022

 

Jak zvýšit životnost a účinost solárních článků s perovskity
 
Pro vývoj cenově dostupnějších a vysoce výkonných fotovoltaických článků využívají vědci v současnosti uměle krystalizované perovskity. Ty patří do skupiny materiálů, jejichž struktura byla odvozena od minerálu perovskit (CaTiO3). Nyní se mezinárodnímu týmu výzkumníků vedenému profesorem Feng Gao z univerzity ve švédském Linköpingu podařilo objasnit mechanismus, jak zvýšit životnost a účinnost tohoto typu organických solárních článků. Na výzkumu se významně podíleli také vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Výsledky nové studie byly zveřejněny v prestižním vědeckém časopisu Science.

Studio ČT24 / 30. 8. 2022

avcr.cz  / 3.  8. 2022

 
Vědci vyvíjejí hydrogelový implantát pro léčbu dětského očního nádoru
 
Chemici z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR vyvíjejí hydrogelový implantát pro léčbu retinoblastomu, s jehož pomocí chtějí léčivou látku uvolňovat přímo do pacientova oka. Nový léčebný postup slibuje omezení vážných vedlejších účinků dosavadní léčby.
 
Novinky.cz / 6. 7. 2022
 
 
ÚMCH organizuje kongres Evropské polymerní federace
 
Kongresové centrum patřilo poslední červnový týden mezinárodní konferenci Evropské polymerní federace. Do Prahy přijelo přes 800 odborníků na polymerní vědy: od expertů na polymery pro cirkulární ekonomiku přes vývoj nových materiálů pro novou generaci baterií až po specialisty na využití polymerů v lékařských aplikacích.

ČRo Plus / 28. 6. 2022 (7.25)

 

Nová metoda léčby slepoty

Vědci z Akademie věd České republiky na prasatech poprvé vyzkoušeli výměnu odumírajících očních buněk za zdravé pomocí implantátu s novými očními buňkami. Na vývoji nových očních buněk na nanovlákenném modelu spolupracovala spolu s vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR také dr. Hana Studenovská z Oddělení biomateriálů a bioanalogických systémů (ÚMCH AV ČR).

Česká televize (Události) / 9. 6. 2022

 

Náš implantát dokáže pomoci v léčbě rakoviny očí, do klinické praxe je ale dlouhá cesta, říká chemik Širc

Hostem Lucie Výborné byl dr. Jakub Širc, který působí v Oddělení polymerních sítí gelů (ÚMCH AV ČR) a vede Laboratoř čistých prostor (BIOCEV).

Český rozhlas Radiožurnál / 30. 5. 2022

 

Od chemie k medicíně (a zpátky)

Rozhovor s dr. Tomášem Etrychem o výzkumném programu Biomateriály a tkáňové inžernýství, na kterém se ve vědeckém centru BIOCEV podílejí také vědci z Oddělení polymerních a koloidních imunoterapeutik (ÚMCH AV ČR).

Vesmír / 2. 5. 2022

 

Bronz – jak se potkává chemie s metalurgií, fyzikou materiálů a sociální antropologií

Bulletin Chemické listy / 15. 4. 2022

Odborný článek prof. Miroslava Raaba, dr. Martina Hrubého a Johanny Vrabcové.

 

Unikátní "kontaktní čočky" vyléčí děti z rakoviny

Retinoblastom (oční nádor u dětí) se dnes léčí chemoterapií a dalšími náročnými zákroky. Drahou specializovanou léčbu můžou podstoupit jen děti ve vyspělých zemích. Díky vyvíjenému implantátu se ale léčba zjednoduší a zlevní natolik, že se dostane dětem po celém světě. Záleží ale na tom, jestli se podaří najít finance na jeho vývoj, říkají chemik Jakub Širc (ÚMCH AV ČR) a onkolog Karel Švojgr (FN Motol).

Komoraplus.cz / 19. 3. 2022

 

Vědci vyvinuli metodu pro lepší diagnostiku rakoviny

Vědci působící z velké části v Česku vyvinuli novou diagnostickou metodiku, při níž využívají foton-upkonverzní nanočástice pro přípravu speciálních značek k přesné a rychlé detekci biomarkerů, zejména pak rakovinných. Metoda umožňuje včasné odhalení onemocnění, stejně tak má lékařům pomoci diagnostikovat i mírné zhoršení zdravotního stavu již v počátcích nemoci. Multidisciplinární tým tvořili vědci z Ústavu analytické chemie AV ČR, výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity (MU), Přírodovědecké fakulty MU, Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, německé University of Regensburg a švédské firmy Lumito AB. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Nature Protocol.
 

Vedavyzkum.cz / 27. 2. 2022

Sciencemag.cz / 21. 2. 2022

Novinky.cz / 21. 2. 2022

 

Čeští chemici vylepšili hojení ran a popálenin

Nižší riziko infekce a rychlejší léčbu nabízí zdravotnický prostředek z laboratoře Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Jeho základ tvoří polymer, který Otto Wichterle použil k vynálezu kontaktních čoček. Chemici ho obohatili o látky urychlující hojení. Patentovaný výrobek už zamířil na pulty lékáren, čímž výzkum tak trochu předběhl sám sebe.

Komoraplus.cz / 15. 1. 2022

 

Ferrocen – spínač pro uvolnění léčiva v organismu

Organokovové sloučeniny s vazbou kov-uhlík nejsou v přírodě běžné, ale v moderní chemii mají svoje nezastupitelné místo. Jednou z takových pozoruhodných sloučenin je ferrocen. Podívejme se na jeho možné využití v biomedicíně ve spojení s nanočásticemi termoresponsivních polymerů. Popularizační článek dr. Martina Hrubého, vedoucího Oddělení nadmolekulárních polymerních systémů.

Vesmír / 3. 1. 2022

 

60 let od vynálezu čočkostroje

Uplynulo šedesát let od vynálezu čočkostroje. Na okolnosti vzniku prvního prototypu stroje na výrobu kontaktních čoček v reportáži vzpomíná dr. Jiří Michálek. (6.25)

ČRo Plus / 23. 12. 2021

 

Siderofory a mikrobiální patogeny – jak a kde najít pomocníky patogenů

Bakterie a některé jiné organismy si evolučně vyvinuly mechanismus získávání železa, které je kriticky důležitým prvkem pro jejich růst, ze svého okolí, a to produkcí sideroforů – látek, které železo z okolí „vydolují“. Zároveň jsou siderofory velmi důležité i pro přežití choroboplodných bakterií a hub v lidském organismu, a proto je jejich detekce významná pro posouzení potenciálu patogenity takových mikroorganismů. Popularizační článek dr. Martina Hrubého, vedoucího Oddělení nadmolekulárních polymerních systémů.

Vesmír / 9. 12. 2021

 

Vědci zkoumají uplatnění vodivých inkoustů: vytiskneme monitor na tiskárně a složíme ho do kapsy?

O výzkumu vodivých inkoustů v (audio)reportáži zpravodajského portálu Hospodářské komory ČR Komora+. O své práci hovořily dr. Patrycja Bober, vedoucí Oddělení vodivých polymerů, a dr. Zuzana Morávková z Oddělení vibrační spektroskopie.

Komoraplus.cz / 27. 11. 2021

 

Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů

Rozhovor s Dr. Jiřím Kotkem, ředitelem ÚMCH AV ČR.

21. století (TISK)  / 15. 11. 2021

 

70. výročí izotaktického polyproplyenu

Vesmír / 2. 10. 2021

 

Magazín Experiment: rozhovor s dr. Zuzanou Morávkovou, laureátkou Prémie Otto Wichterleho

ČRo Radiožurnál  / 31. 7. 2021

 

Sedmdesát let s důležitým plastem: izotaktickým polypropylenem

Novinky.cz / 9. 7. 2021

 

Tady se sci-fi stává realitou. Nahlédněte do ústavu, který nastartoval Wichterle

Aktuálně.cz / 30. 5. 2021

 

Nová generace zdravotnických prostředků navazující na HemaGel

Vědcům z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR se podařilo vyvinout novou generaci zdravotnických prostředků navazující na původní přípravek k urychlení hojení ran HemaGel. Výrobce zdravotnických prostředků firma VH Pharma letos uvede na trh kromě gelu HemaGel NEW také jeho novou aplikaci HemaCut SPRAY. Oba nové zdravotnické prostředky jsou chráněny patenty.

Česká televize, ČRo Plus, lidovky.cz, techfocus.cz, ceskavedadosveta.cz, chemagazin.cz, avcr.cz, / DUBEN 2021

 

Umělá tkáň místo lidské

Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati a studenti Fakulty technologické ve Zlíně vyvíjejí materiály, který by mohly v budoucnu pomoci nahradit lidskou tkáň nebo obnovit funkce orgánů jako je například srdce. Na projektu pracovali společně s Dr. Jaroslavem Stejskalem z ÚMCH AV ČR.

MF Dnes, iDNES.cz / 1. 4. 2021

 

STO OBJEVŮ: Za čočky je celý slabozraký svět vděčný českému vědci

Měkké kontaktní čočky vynalezl český vědec Otto Wichterle, zakladatel a první řditel Ústavu makromolekulární chemie. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

iDNES.cz, magazín Víkend DNES / 25. 1. 2021

 

Úspěchy vědců v seriálu nejlepších českých vynálezů: Oxygenerátor z ÚMCH

Český rozhlas Plus / 8. 1. 2021

 

4 nejčastější mýty o bioplastech

Když se řekne bioplast, většina z nás automaticky předpokládá, že se jedná o materiál, který je příznivější k životnímu prostředí. V čem jsou si ale bioplasty s běžnými, petrochemickými plasty podobné, a jaký je rozdíl mezi bioplastem a biologicky rozložitelným plastem?

Lidovky.cz / 9. 12. 2020

 

Proč jeden igelitový sáček unese kilo brambor a druhý se protrhne? Odpovídá seriál o makromolekulách

Český rozhlas Plus / 18. 11. 2020

 

Třídíme hodně, ale špatně

Jen málo témat vzbuzuje tolik otázek jako třídění a recyklace. Dosud se s nimi pojí mnoho polopravd, omylů a mýtů. Komentář k problematice třídění plastů v ČR dr. Zdeňka Kruliše z Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle.

Seznam Zprávy, prumyslovaekologie.cz, avcr.cz / ŘÍJEN 2020

 

O enzymatickém koktejlu

Komentář dr. Zdeňka Kruliše z Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle k výzkumu nového enzymatického koktejlu určeného pro recyklaci plastů.

Česká televize (Studio 6) / 2. 10. 2020

 

Vědci z AV ČR vynalezli přístroj, který by mohl pomoci pacientům s koronavirem

Vědci z Oddělení polymerních membrán ÚMCH AV ČR přišli s vynálezem, který lidem s dýchacími potížemi během chvilky napumpuje do nosu vzduch obohacený až dvojnásobným množstvím kyslíku, navíc zbavený všech virů či bakterií. Za vynálezem prototypu stojí dr. Jan Žitka, dr. Jakub Peter a dr. Zbyněk Pientka. První prototyp oxygenerátoru sestavili už v době nouzového stavu. Jejich přístroj skvěle funguje díky dutovlákenným membránám, které dokážou obohatit vzduch přiváděný k pacientovi z běžných 21 % až na 50 % kyslíku.

Seznam Zprávy, ceskavedadosveta.cz, vedavyzkum.cz, avcr.czZÁŘÍ 2020

 

Licence na využití iBodies® pro měření volného testosteronu v krvi

Ústav makromolekulární chemie AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Karlova podepsaly s firmou Immunotech, součástí koncernu Beckman Coulter, licenční smlouvu na využití společné technologie iBodies® pro měření volného testosteronu v krvi. Nové iBodies umožňují nahradit metodu využívající radioaktivního značení a zjednodušit tak měření volného testosteronu v klinických laboratořích.

ČTK, lidovky.cz, vedavyzkum.cz, sciencemag.cz, ceskavedadosveta.cz / ČERVENEC 2020

 

Dr. Lenka Kotrchová z oddělení "Biolékařské polymery" obdržela Cenu Sanofi za farmacii 2020

Studio ČT24, ČRo: Magazín Experiment, Eurozpravy.czČERVENEC 2020

 

Seriál serveru lidovky.cz o vybraných výzkumech z programu "Molekuly a materiály pro život" Strategie AV21

lidovky.cz / ČERVEN + ČERVENEC 2020

Zázračné materiály budoucnosti (1. díl): Vědci vyvíjejí roti infekčním a nádorovým onemocněním
Zázračné materiály budoucnosti (2. díl): Tuberkulóza by se mohla léčit pomocí nanočástic
Zázračné materiály budoucnosti (3. díl): Nový způsob léčby očních nádorů
Zázračné materiály budoucnosti (4. díl): Kumulace mědi v těle je nebezpečné. Vědci pracují na nové léčbě

 

Čeští vědci vyvinuli nový typ oxygenerátoru, mohl by pomoct pacientům s koronavirem

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vyvinuli ve spolupráci se společností MemBrain nový typ oxygenerátoru. Od komerčně nabízených typů se liší použitou separační technologíí – polymerní membránou, která je schopna obohatit přiváděný vzduch na 45 % kyslíku. Oxygenerátor by mohl pomoci pacientům s nemocí covid-19.

 ct24.ceskatelevize.cz, avcr.cz, Novinky.cz, lidovky.cz, iRozhlas.cz  a techfocus.cz / KVĚTEN 2020

 

Expertní zpráva EASAC: Krize s plasty vyžaduje zásadní systémové změny, shodují se evropští akademici

Expertní rada pro vědu evropských akademií (EASAC – European Academies Science Advisory Council) v nové expertní zprávě varuje, že dosavadní snahy vyřešit krizi související s používáním plastových obalů jsou neúčinné a nesprávné. Politikové a výrobci se musejí zaměřit na problémy s plasty v celém systému, od jejich výroby přes využívání až likvidaci. Jen tak se dají zpomalit a napravit škody, které způsobují na životním prostředí, biodiverzitě, a tím potenciálně i na lidském zdraví. Na vzniku expertní zprávy se podílel i ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Dr. Ing. Jiří Kotek.

lidovky.cz, avcr.cz, ceskavedadosveta.cz, chemagazin.cz či prumyslovaekologie.cz / DUBEN 2020

 

65 let od patentování hydrofilního gelu

Reportáž o výročí patentu hydrofilního gelu.

decko.ceskatelevize.cz / 23. 4. 2020

 

Čeští vědci vyvinuli látku na zvýšení imunity

Dva ústavy Akademie věd, dvě fakulty Univerzity Karlovy a komerční sféra se spojily ve výzkumu a vývoji nového imunomodulátoru neboli látky na posílení imunitního systému. Nové preparáty užívalo v rámci preventivního programu dva roky téměř 40 000 zaměstnanců Škoda Auto a.s. Výskyt respiračních onemocnění se za tu dobu reálně snížil.

ct24, ceskatelevize.cz, denikn.cz, avcr.cz / 11. 2. 2020

 

ČT 1 (Z metropole) / 1. 2. 2020

Wichterleho ústav

 

Česká televize (Události) / 10. 1. 2020

Naděje pro pacienty s ALS

O nové operačně-aplikační metodě informovala také další média včetně lidovky.cz, novinky.cz, iROZHLAS.cz, eurozpravy.cz, Aktuálně.cz, Sciencemag.cz, Ceskavedadosveta.cz či Techfocus.cz

Úspěch českých vědců popisuje také článek na webu Akademie věd ČR

 

Šedesát let Ústavu makromolekulární chemie AV ČR: od kontaktních čoček po polymery na míru

Česká televize: Události, lidovky.cz, novinky.cz, Vedavyzkum.cz / LISTOPAD 2019

 

Čím se zabývá výzkum lithiových baterií?

Lidovky.cz / 09. 10. 2019

 

Tomáš Etrych: Z hlediska vědy je Evropská unie klíčová

Rozhovor s vedoucím Oddělení biolékařských polymerů dr. Tomášem Etrychem.

Vedavyzkum.cz / 24. 10. 2019

 

Laureátům Nobelovy ceny za chemii se povedlo zvládnout reaktivitu lithia

Komentář z oddělení "Polymerní membrány" k Nobelově ceně za chemii.

plus.rozhlas.cz / 18. 10. 2019

 

Einsteina by propustili, málo publikoval, říká vědec Tomáš Etrych

Rozhovor s vedoucím Oddělení biolékařských polymerů dr. Tomášem Etrychem.

iDNES.cz / 21. 9. 2019

 

Spalničky v ČR (výzkum makromolekulárních vakcín)

Komentář dr. Richarda Lagy.

Česká televize: Události / 8. 9. 2019

 

Dr. Lenka Loukotová získala Cenu Sanofi za farmacii 2019

Cenu Sanofi za farmacii si z rukou nositele Nobelovy ceny Jeana-Marie Lehna převzala dr. Lenka Loukotová z oddělení "Nadmolekulární polymerní systémy". Ve výzkumu, jenž odborná porota ocenila, se věnuje novým způsobům léčby rakoviny. „Odhaduje se, že v současnosti je 90 % všech úmrtí na rakovinu způsobeno metastázemi. Ty jsou obecně agresivnější než prvotní nádor a hůře se léčí. Podařilo se nám navrhnout a ověřit novou kombinovanou metodu léčby rakoviny založenou na imunoradioterapii, namířenou právě proti metastázím,“ vysvětluje talentovaná vědkyně.

Novinky.cz lidovky.cz, vysokeskoly.cz, medicina.cz, terapie.cz / 27. 6. 2019

Seriál o recyklaci plastů na serveru lidovky.cz

Lidovky.cz / DUBEN + KVĚTEN 2019

DOBA PLASTOVÁ (1. díl): Jaké jsou nejčastější chyby při třídění plastového odpadu?
DOBA PLASTOVÁ (2. díl): Proč není používání papírových tašek ekologičtější než plastových?
DOBA PLASTOVÁ (3. díl): I plast ze směsného odpadu se dá recyklovat
DOBA PLASTOVÁ (4. díl): Patří rozložitelná taška do plastového kontejneru?
DOBA PLASTOVÁ (5. díl): Co se vlastně vyrábí z recyklovaných lahví?

 

Recyklace světa

Hostem dr. Michal Babič.

Česká televize: Fokus Václava Moravce / 30. 4. 2019

 

Není bioplast jako bioplast

Český rozhlas Plus: Dnešní Plus / 29. 3. 2019

 

Den vzácných onemocnění: Wilsonova choroba

Česká televize: Události / 11. 3. 2019

 

S léčbou Wilsonovy choroby mohou pomoci polymery

Novinky.cz / 11. 2. 2019

 

Plasty přispívají k trvale udržitelnému rozvoji (rozhovor s ředitelem ÚMCH AV ČR Dr. Ing. Jiřím Kotkem)

Týden (tištěné vydání) – seriál Česká věda z blízka / 11. 12. 2018

 

Jak snadno a levně připravit fluorescenční nanočástice pro medicínu v jaderním reaktoru

Čeští vědci pod vedením dr. Petra Cíglera z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a dr. Martina Hrubého z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR přišli s převratnou metodou umožňující snadno a levně produkovat ozářené nanodiamanty a jiné materiály využitelné pro vysoce citlivou diagnostiku chorob, včetně nádorových onemocnění. Jejich článek nyní publikoval prestižní vědecký časopis Nature Communications.

Česká televize: Události, iRozhlas.cz, ČRo Radiožurnál, Ceskavedadosveta.cz, technickytydenik.cz, E15.czlidovky.cz / ŘÍJEN 2018

 

Nový krok ve ve výzkumu léčebných účinklů konopí (výzkum iBodies)

Ústav makromolekulární chemie AV ČR ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR intenzivně pokračují ve výzkumu syntetických náhrad protilátek iBodies® a za účelem jejich dalšího vývoje uzavřely spolupráci s Mezinárodním institutem pro konopí a kanabinoidy (ICCI). Do budoucna by mohly nově připravené sondy sloužit v klinické diagnostice například při histologickém barvení tkání. Slavnostní podepsání dohody o uzavření spolupráce proběhlo ve středu 10. října na půdě Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Česká televize: Věda 24 / 14. 10. 2018

 

Co dali Češi světu, o vynálezci Otto Wichterlovi a jeho kontaktních čočkách

ČT 1: Studio 6 / 15. 10. 2018

 

Likvidace plastů

Rozhovor s dr. Zdeňkem Krulišem o nové technologii recyklace plastů.

ČT 24: Horizont / 22. 4. 2018

 

Výročí patentu na výrobu měkkých kontaktních čoček

ČT 2: Dobré ráno / 12. 3. 2018

 

Kontaktní čočky a jejich vynálezce

ČT: Gejzír / 9. 12. 2017

 

Polymerní membrány nejen v lithiových bateriích

ČRo (Magazín Leonardo) / 11. 10. 2017

 

Vědci z ÚMCH vynalezli metodu, která zvyšuje odolnost kloubních náhrad

ct24.ceskatelevize.cz / 11. 7. 2016

 

Pachové odpuzovače zvěře

ct24.ceskatelevize.cz / 11. 6. 2016

 

Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad

Technickytydenik.cz / 25. 5. 2016

 

Komentář k výročí objevu měkkých kontaktních čoček z hydrogelu

ČT 1 (Studio 6, Události) / 23. 4. 2016

 

Ředitel František Rypáček hostem Lucie Výborné

ČRo Radiožurnál: Host Lucie Výborné / 17. 10. 2013

 

TA ČR podporuje elektronovou mikroskopii

ČRo Plus: Magazín Leonardo / 25. 7. 2013

 

Jak se v těle dopravují léky na místo určení

ČRo 2: Meteor / 15. 6 2013

 

SERIÁL Nové materiály se zajímavými vlastnostmi

ČRo Plus: Magazín Leonardo / 29. 4. 2013

 

Diagnostika rakoviny pomocí mikročástic kráčí do praxe

denik.cz, ct24.ceskatelevize.cz / 26. 9. 2012

 

Cena za výzkum vodivých polymerů

ČRo Vltava / 24. 5. 2012

 

Půlstoletí od objevu měkkých kontaktních čoček

Vesmír / 23. 3. 2011

 

Čeští vědci vyvíjejí nové palivové články

21. století / 19. 3. 2010