Zpracování polymerních materiálů
Oddělení se zabývá základním výzkumem přípravy a vlastností polymerních materiálů. Hlavní pozornost je věnována:
- studiu přípravy, struktury a vlastností nanokompozitů s polymerní matricí
- studiu průběhu krystalizace polymerů
Současná témata výzkumu dále zahrnují:
- pokusy s dlouhodobou degradací a stárnutím polyolefinů, styrenových polymerů a jejich směsí, odhad zbytkové oxidační stability vzorků po stárnutí a předpovědi životnosti, jakož i vyhodnocení účinnosti různých stabilizačních systémů
- korelace rozsahu oxidačních poškození recyklovaných polymerů se změnami ve zpracovatelnosti; přínos restabilizace
- využití termoanalytických metod (DSC,TGA) pro charakterizaci homopolymerů, polymerních směsí, kompozitů a blokových kopolymerů.
- studium podmínek thermodynamické stability složitých polymerních soustav, včetně makrofázové separace v polymerních směsích, mikrofázové separace v blokových kopolymerech, krystalizace a kapalně-krystalického chování v polymerních systemech a charakterizace povrchového a mezifázového napětí v taveninách polymerů.
Výsledky základního výzkumu jsou využívány při studiu recyklace komunálních odpadních plastů a vývoji nových materiálů pro aplikace v průmyslu i medicině.
Aplikovaný výzkum se zabývá směsmi polystyren/polyolefin, polyamid/ABS, polyethylen/polypropylen, polykarbonát/SAN a jinými za použití nereaktivních i reaktivních kompatibilizátorů. Cílem těchto projektů je dosažení vyvážené kombinace užitných vlastností jako bariérové mechanické charakteristiky, chemická odolnost-houževnatost atd. Zvláštní pozornost je věnována recyklaci odpadních plastů za použití speciálních reaktivních kompatibilizačních systémů vedoucích k houževnatým materiálům při zachování termoplastického chování.