K2. SOUČASNÝ STAV PROBLEMATIKY

D2.1. FÁZOVÉ ROZHRANÍ A JEHO VLASTNOSTI

Na rozhraní mezi tekutými fázemi existuje mezifázová vrstva, ve které se mění vlastnosti směsi z hodnot odpovídajících jedné fázi na hodnoty fáze druhé [l1]. Tloušťka této vrstvy je obvykle řádu jednotek až desítek nm. Veličiny zde mají gradient kolmo k rozhraní, uvnitř fází jsou homogenní, odhlédneme-li od fluktuací. Hodnoty extensivních veličin v soustavě s fázovým rozhraním mohou být jiné, než je součet těchto veličin v odpovídajících objemech uvnitř objemových fází. Poměry tohoto rozdílu k ploše fázového rozhraní se označují jako povrchové a mezifázové veličiny.

K veličinám, jejichž změna v mezifázové oblasti je nejčastěji sledována, patří koncentrace složek (jim odpovídající povrchovou veličinou je povrchový přebytek), hustota a tlak (jemu odpovídá povrchové či mezifázové napětí).

Povrchové napětí je měřitelná síla, která existuje na všech kapalných površích; podobně na rozhraní kapalných fází existuje mezifázové napětí. Obě pramení z nesymetrického působení kohesních sil na molekuly v povrchové, popř. mezifázové vrstvě. Existence povrchového a mezifázového napětí se projevuje mimo jiné ve snaze kapalin tvořit kapky o minimálním povrchu a v jejich různém chování v kontaktu s další fází. Velikost povrchového napětí se pohybuje u běžných kapalin zpravidla v rozmezí desítek mN·m-1 . Mezifázová napětí mezi polymery se pohybují zpravidla v jednotkách mN/m.

K pojmu povrchového napětí lze dospět několika způsoby: popisně pomocí mechaniky spojitého prostředí, dále příčinně pomocí mechaniky na úrovni částic, a konečně pomocí makroskopické termodynamiky, kde se však vlastně jedná o volnou povrchovou energii, která je s povrchovým napětím svou velikostí i rozměrem shodná.

Odvození povrchového napětí z pohledu mechaniky spojitého prostředí uvádí v precizní formě Goodrich [l2]:

Tlak je obecně popsán symetrickým tensorem 2.řádu, tj. o 6 různých prvcích. V isotropním prostředí (objemová fáze) jsou si diagonální složky tlaku rovny a ostatní složky jsou nulové. O mezifází se předpokládá,že je válcově symetrické kolem osy kolmé na fázové rozhraní. Z podmínky invariance tenzoru tlaku vůči rotaci kolem osy symetrie plyne, že nediagonální složky budou nulové, diagonální složky pT kolmé na osu symetrie si budou rovné a nezávislé na složce osové pN. Podmínkou mechanické rovnováhy je:

pT /∂x = ∂pT /∂y = 0; ∂pN /∂z = 0 (R2-1)

kde x,y,z jsou kartézské souřadnice.

Složka pN musí být v mezifázové vrstvě stejná jako v objemové fázi a je ztotožnitelná s hydrostatickým tlakem. Práce potřebná na deformaci takového systému popsanou tenzorem E o složkách eij je

W = (pxxexx+pyyeyy+pzzezz)dx dy dz = pT(exx+eyy)dx dy dz + pN (ezz)dx dy dz (R2-2)

Protože v objemové fázi je tato práce

W = p(exx+eyy+ezz) dx dy dz = p V (R2-3)

lze rovnici přepsat

W = pN V - A (R2-4)

kde = (pN-pT) dz a A = (exx+eyy)dx dy.

Veličina se pak nazývá povrchové (mezifázové) napětí. V značí objem, A plochu.

 

D2.2. SOUVISLOST POVRCHOVÉHO NAPĚTÍ S DALŠÍMI VELIČINAMI

I2.2.1. Hustota

Pro vyjádření závislosti povrchového napětí na hustotě se užívá McLeodova rovnice [l1]

=0n (R2-5)

n v této rovnici při odvozování z teoretického modelu pole ostatních částic s Lennardovým-Jonesovým potenciálem vychází 8/3 [l3], pro polymery rovnice platí s hodnotou n 3 až 4,4, nejtypičtěji 4,0. Závislost povrchového napětí na hustotě poskytují i teorie, které jsou uvedeny v dalších kapitolách.

 

I2.2.2. Teplota

Pro běžné kapaliny se používá řada rovnic popisujících závislost povrchového napětí na teplotě. Tyto rovnice by měly respektovat skutečnost, že povrchové napětí je při kritické teplotě Tc (mezifázové napětí při kritické teplotě odmíšení) nulové.

Van der Waals navrhl rovnici

(R2-6)

kde n = 1,23; rovnice se s hodnotou n = 11/9 nazývá též Guggenheimovou. Hodnota γ0 se získá extrapolací povrchového napětí na nulovou teplotu.

Teplotní součinitel povrchového napětí lze vyjádřit derivací Guggenheimovy rovnice (r2-6)

(R2-7)

To znamená, že je-li např. kritická teplota látky 900 K, bude poměr teplotních součinitelů povrchového napětí při krajních 600 K a 300 K činit 22/9, tj. 1,17; závislost lze tedy čekat prakticky lineární.

Pokud teplotní závislost povrchového napětí připíšeme toliko změně hustoty, získáme

d/dT=-n (R2-8)

kde n je exponent McLeodovy rovnice (r2-5), teplotní objemová roztažnost. V rovnici povrchového napětí odvozené pomocí Lennardova-Jonesova potenciálu [l1] závisí na teplotě kromě hustoty ještě polární složka van der Waalsových sil, která s rostoucí teplotou slábne. To by mělo velikost teplotního součinitele o něco zvýšit.

Teplotní součinitel povrchového napětí se obvykle pohybuje v desetinách mN·m-1·K-1, u polymerů kolem (0,05-0,10) mN·m-1·K-1. Teplotní součinitel mezifázového napětí polymerů se pohybuje kolem 10-2 mN·m-1·K-1.

 

I2.2.3. Parachor

Již dřívější autoři [l4] dospěli k závěru, že veličina [P]:

[P] = V1/4 (R2-9)

je aditivní (V je zde molární objem) a lze její pomocí odhadovat povrchové napětí. Tato veličina byla nazvána parachor. Považujeme-li parachor za konstantu látky nezávislou na momentální hodnotě stavových veličin, je definiční rovnice parachoru konsistentní s McLeodovou rovnicí (r2-5).

 

I2.2.4. Povrchové a mezifázové napětí a molekulová hmotnost

Podobně jako některé objemové vlastnosti q (skelná teplota, tepelná kapacita, teplotní objemová roztažnost, index lomu aj.) závisejí na molekulové hmotnosti

(R2-10)

kde konstanta q odpovídá veličině q extrapolované na nekonečnou molekulovou hmotnost, lze očekávat u povrchových vlastností závislost

(R2-11)

Vyjádřením hustoty pomocí molekulové hmotnosti [l1], jejím dosazením do McLeodovy rovnice s exponentem n, rozvojem v mocninnou řadu podle M a zanedbáním vyšších členů získáme

(R2-12)

nebo

(R2-13)

Tyto rovnice se užívají s hodnotou n = 4 a dávají někdy lepší výsledek než (r2-11) [l5], ale rozdíl v přesnosti není podstatný [l1]. Hodnoty γ v obou rovnicích jsou rozdílné. Závislost (r2-12) je však konzistentnější s experimentální závislostí g - T vysokomolekulárních látek i použitím parachoru.

V oblasti vysokých molekulových hmotností však shledávají Dee a Sauer [l6] výstižnější lineární závislost

=- (R2-14)

 

 

D2.3. MODELY OBJEMOVÉ FÁZE POLYMERU

K popisu vícesložkových nebo vícefázových soustav a předpovědi jejich vlastností se zavádějí modely. Některé modely používané na soustavy obsahující polymery uvádí následující oddíl. Jejich aplikace při teoretickém výpočtu povrchového napětí bude podána v oddíle d2.4.

 

I2.3.1. Zákon korespondujících stavů a redukované veličiny

Vztah mezi objemem, tlakem a teplotou látky se vyjadřuje stavovou rovnicí. Často je výhodné tyto stavové veličiny (Q) převést na jim přímo úměrné bezrozměrné redukované veličiny () dělením tzv. redukčními parametry (Q*).

= Q / Q* (R2-15)

Jako tyto parametry se volí takové veličiny týkající se dané látky, aby stejná redukovaná stavová rovnice platila pro různé látky.

Patterson, Siow, Rastogi [l4, l7], Prigogine [l8] definují redukční parametry

V*(n) = NA r(n)(R*)3 (R2-16)

U*(n) = NA q(n)(є*) (R2-17)

S*(n) = NA c(n)k (R2-18)

T* = U*/S* = q(n) є*/[c(n)k] (R2-19)

p* = U*/V* = q(n) є*/r(n)(R*)3 (R2-20)

přičemž n je počet atomů hlavního řetězce, r,q,c jsou různá možná vyjádření počtu segmentů v molekule; z nich se obvykle q ztotožňuje s r a označuje jako počet segmentů v molekule, 3c je počet vnějších stupňů volnosti molekuly, ε* je minimální energie mezi dvojicí segmentů (є*= z ε* mezi segmentem a okolνm) a R* jí odpovídající vzdálenost mezi segmenty. Čistý objem jednoho segmentu se značí v*= (R*)3/ λ, kde λ je geometrickύ faktor.

Veličiny є*, v* a c, r, popř.c/r, se označují jako mikroskopické redukční parametry; mají bezprostřední fyzikální význam související se strukturou látky. Veličiny p*,V*,T* jsou vyhodnotitelné z experimentálních PVT dat a spolu s U* a S* se nazývají makroskopickými redukčními parametry.

Jestliže se počty segmentů r a q ztotožňují, povrchové napětí může být redukováno parametrem [l6]

* = (kp*2 T*c/r)1/3 (R2-21)

Způsob, kterým zavedli redukční parametry Sanchez a Lacombe [l9,l10], vztahuje mikroskopické redukční parametry k segmentu a nikoli k celé molekule. Do jejich redukčních parametrů se nepromítá rozdíl mezi počtem segmentů r a počtem vnějších stupňů volnosti molekuly. Redukční parametry jsou definovány

T*= є*/k (R2-22)

p*= є */v* (R2-23)

V*= NA rv* (R2-24)

redukční parametr є* představuje interakční energii segmentu v objemové fázi s ostatními segmenty soustavy. Součin rv* je ztotožněn s objemem připadajícím na molekulu při nejtěsnějším uložení neuspořádané tekutiny. Bylo by jej možno ztotožnit i s objemy v krystalickém stavu, Sanchezovi a spol. [l9, l10] však dávala první varianta lepší souhlas s experimentálními daty.

Redukovaná hustota je dána

(R2-25)

Na rozdíl od redukčních parametrů v modelech Floryho, Prigogina [l8], Pattersona [l4, l7] atd. (buňkových modelech) jsou redukční parametry dle Sancheze a Lacombea navzájem vázány vztahem

p*v*=kT* (R2-26)

takže molární hmotnost segmentu je pomocí redukčního parametru objemu vztaženého na jednotku hmotnosti vyjádřena rovnicí

(R2-27)

Redukční parametr povrchového napětí je zde

 = (kp*2T*)1/3 (R2-28)

 

I2.3.2. Způsoby určení redukčních parametrů

Redukční parametry se zpravidla vztahují ke konkrétní stavové rovnici, se kterou mají být užity. Určují se tedy tak, že k dané experimentální závislosti molárního nebo specifického objemu na teplotě a tlaku se hledají takové parametry T*,p* a v*, aby vyhovovaly dané redukované stavové rovnici. Pro postup určení se uvádějí zejména dva postupy.

Prvním z nich je klasická tříparametrová nelineární regrese ze sady PVT dat [l11].

Druhý postup, zavedený Florym (cit. dle [l7]), spočívá ve výpočtu z předem určených teplot, objemů, roztažností a stlačitelností. Je vhodný k použití při omezených PVT datech [l12], zejména pro atmosférický tlak a běžné teploty. Za těchto podmínek lze u většiny stavových rovnic pro polymery zanedbat člen, kde figuruje tlak, a stavovou rovnici lze pak přepsat do podoby

(R2-29)

Pro teplotní objemové roztažnosti α a isotermické stlačitelnosti β jsou redukčními parametry převrácené hodnoty redukčních parametrů teploty a tlaku:

(R2-30)

(R2-31)

Proto jsou si rovny součiny = T.

Po zderivování stavové rovnice (r2-29) podle redukované teploty můžeme vyjádřit součin T jako funkci redukovaného objemu:

T = F2 () (R2-32)

Tím lze z teplotní závislosti objemu určit redukční parametr objemu. Redukční parametr teploty lze pak zjistit dosazením do stavové rovnice.

Redukovanou isotermickou stlačitelnost lze vyjádřit z redukovaných objemové roztažnosti, teploty a objemu, pro Floryho model rovnicí [l7]:

(R2-33)

Je-li známa stlačitelnost, lze zjistit pomocí rovnic (r2-33) a (r2-31) i redukční parametr tlaku.

 

I2.3.3. Prigoginův model kapaliny

Často je používán Prigoginův [l8, l13] model kapaliny. Tento model je modelem buňkovým. Buňkové modely popisují soustavu rozdělenou na stejně veliké buňky. V každé buňce se nachází jeden segment, který se v ní může volně pohybovat. Celkový objem buňky je součtem vlastního objemu segmentu (vyloučeného objemu) a volného objemu. Celková partiční funkce je proto dána součinem dvou funkcí.

První z nich je konfigurační partiční funkce, zachycující stav, kdy jsou všechny segmenty uprostřed svých buněk. Tato funkce se řídí Lennard-Jonesovým potenciálem.

Druhá z nich je buňková partiční funkce, týkající se vychylování jednotlivých segmentů z rovnovážné polohy uprostřed buňky. Pohyb v buňce se uvažuje dle modelu pravoúhlé potenciálové jámy s energiemi 0 uvnitř a ∞ mimo.

V následujících odstavcích budou rovnice (7.3.3.) a další z Prigoginovy knihy [l8] vyjádřeny v redukovaných proměnných. Za redukční parametr teploty je bráno T*=z ε*/k , redukovaná Helmholtzova energie je , přičemž f je Helmholtzova energie připadající na jeden segment, F celková Helmholtzova energie systému, Fm molární Helmholtzova energie. Podobně redukovaný chemický potenciál je

Konfigurační Helmholtzova energie je

(R2-34)

U rovnice pro pole nejbližších sousedů bylo C=1, D=2, při započítání dalších vrstev udávají autoři C=1,01, D=2,41. Pro oblast při povrchu by měly tyto konstanty klesnout, ale v níže uváděných teoriích se tímto způsobem k asymetrii silového pole nepřihlíží.

Buňková (volnoobjemová) Helmholtzova energie je

(R2-35)

kde je redukovaný volný objem, konstanta 2-1/6 je činitel úměrnosti mezi vyloučeným objemem a objemem s minimální energií.

Redukovaná Helmholtzova energie připadající na jednu buňku je

(R2-36)

což lze zjednodušit na rovnici

(R2-37)

Vyjádřením tlaku jako derivace Helmholtzovy energie podle objemu p=-(∂F/∂v)T vzniká stavová rovnice

(R2-38)

Při nízkém vnějším tlaku lze rovnici zjednodušit na

(R2-39)

Dee a spol. [l11 app.] používali pro vyhodnocení PVT dat též rovnici

= .(1- -1/3)-1 - 2-2(A-B-2) (R2-40)

která je záměnou za 2-1/6 0,89, B za C a A za D/2 totožná s(r2-38). Hodnotu používali 0,9532, A=1,2045, B=1,001

 

Rovnice (r2-37) nabývá v tomto zápisu tvaru

(R2-41)

 

I2.3.4. Floryho model

Floryho, Orwollův a Vrijův model [l14 podle l4, l7, l6, l8] se liší od Prigoginova modelu uvedeného v odst. i2.3.3 tím, že se potenciál mezi částicemi neřídí Lennard-Jonesovou rovnicí, ale je úměrný r-3 a nemá složku odpovídající odpudivým silám. Proto je objem s minimální energií shodný s vyloučeným objemem. Redukovaný volný objem je (1/3-1)3 .Gibbsova energie [l6] pak bude

(R2-42)

a stavová rovnice

= (1--1/3)-1 - 1/ (R2-43)

která pro malé tlaky přechází v

= -1(1--1/3) (R2-44)

Pro součin = T nabývá rovnice (r2-32) tvaru

(R2-45)

 

I2.3.5. Sanchezův a Lacombeův model

Sanchez a Lacombe [l9 ,l10] pracují s redukčními parametry zavedenými jiným způsobem než u předchozích modelů, jak bylo uvedeno v oddíle i2.3.1. Zatímco u výše uvedených modelů Floryho a Prigogina se konektivita řetězce polymeru nepromítla do stavové rovnice, ale pouze do definice redukčního parametru teploty, Sanchez a kol. ji vzali v úvahu při odvození entropického členu. Volný objem není v modelu Sancheze a kol. na rozdíl od buňkového modelu vyjádřen volným objemem v buňkách, ale pouze existencí neobsazených míst v mřížce.

Chemický potenciál je vyjádřen rovnicí

 

(R2-46)

a stavová rovnice zpodmínky /v=~0:

(R2-47)

Redukční parametry určuje Sanchez z dat tense par (tlak nasycené páry), popřípadě z PVT dat podle rovnice (r2-47) nelineární metodou nejmenších čtverců. Parametr w v rovnici (r2-46) závisí na délce, ohebnosti a symetrii řetězce. Zpravidla jej není třeba znát, protože se pracuje s rozdíly potenciálů téže složky.

Výpočet všech redukčních parametrů jak podle rovnice (r2-33), tak určením parametrů rovnice (r2-47) vyžaduje data pro různé tlaky.

Pro případ omezených PVT dat navrhuje Sanchez [l12] odhad z experimentálních hodnot hustoty, objemové roztažnosti a stlačitelnosti určených za téže teploty a atmosférického tlaku.

Součin T α je dán rovnicí

(R2-48)

 

I2.3.6. Simhův a Somcynského model

Simha a Somcynsky [l15] rozšířili buňkový model zmíněný v odstavci i2.3.3 tím, že uvažovali výskyt neobsazených buněk. Je-li jejich podíl y, platí pro Helmholtzovu energii připadající na jeden segment

(R2-49)

kde znamená redukovaný volný objem. K němu přispívají obsazené buňky jinou měrou než neobsazené. V rovnici (r2-49) může být použita hodnota získaná jeho průměrováním přes vnější stupně volnosti:

(R2-50)

popřípadě přes segmenty:

(R2-51)

 

Při ztotožnění počtů segmentů c a r nabývá rovnice (r2-49) tvaru

(R2-52)

 

První člen v rovnici (r2-52) má svou obdobu v Sanchezově rovnici (r2-46) pro Helmholtzovu energii. V Simhově modelu je však veličina y odlišena od redukované hustoty, takže při parciální derivaci redukované Helmholtzovy energie dle objemu, kterou se získává stavová rovnice, tento člen na rozdíl od Sanchezova modelu vymizí.

Pokud je v této práci dále uváděn Simhův model bez další specifikace, rozumí se jím varianta odpovídající rovnici (r2-50). V tomto případě má stavová rovnice tvar

(R2-53)

Hodnotu y lze určit zpodmínky minimální Helmholtzovy energie (f/y=0) derivací rovnice (r2-49).

(R2-54)

přičemž L je definováno

(R2-55)

což při volném objemu dle rovnice (r2-50) poskytuje rovnici

L = = (R2-56)

a podle varianty rovnice (r2-51)

 (R2-57)

 

I2.3.7. Porovnání stavových rovnic

Dee a Walsh [l16] porovnávali jednotlivé stavové rovnice. Kritériem byl rozptyl experimentálních hodnot od nejlepšího proložení danou rovnicí v širokém rozsahu teplot a tlaků. Nejhorší výsledky poskytla rovnice (r2-47) ze Sanchezovy teorie, zhruba poloviční rozptyl Floryho rovnice (r2-43), o řád lepší byla Prigoginova rovnice (r2-38) a oproti ní mírně lepší Simhova a Somcynského rovnice (r2-53). V následující práci Dee a Walshe [l17] je jako ještě lepší ukázána rovnice (r2-40), kde je podstatným rozdílem oproti rovnici (r2-38) adjustovatelnost parametru δ.

 

D2.4. POPIS POVRCHOVÉ VRSTVY

I2.4.1. Cahnova a Hilliardova rovnice pro povrchovou energii

Cahn a Hilliard [l18] předkládají postup, jak vyjádřit u veličiny, jejíž závislost na složení v oblasti koncentračního gradientu umíme popsat, hodnotu jejího povrchového či mezifázového přebytku. Složení autoři vyjadřují molárním zlomkem jedné ze složek, který bude v následujících rovnicích podle citované práce [l18] označen c. Složení může být vyjádřeno i jinou veličinou, kterou v dané soustavě můžeme jednoznačně popsat vyšetřovanou veličinu, např. hustotou, tlakem nebo koncentrací. Vyšetřovanou veličinou byla u Cahna a Hilliarda Helmholtzova energie F, pro určení povrchového napětí je příhodnější Gibbsova energie G, což na postupu nic nemění.

Helmholtzova energie připadající na 1 molekulu (buňku) se vyjádří pomocí Taylorova rozvoje podle c a jeho gradientů (derivací podle prostorových souřadnic). Díky symetrii musí být některé členy rozvoje nulové. Celková energie systému o objemu V obsahujícího N molekul (rozděleného na N buněk) je vyjádřitelná rovnicí:

F = [f0 + (c)2+... ]dV (R2-58)

kde f0 je Helmholtzova energie na molekulu v homogenní fázi složení c a veličina κ je dána rovnicí

= -[2f/c2c]0 + [2f/ |c|2]0 (R2-59)

Pro plochý povrch, kde existuje gradient koncentrace jen ve směru souřadnice x, vyjadřuje povrchovou energii rovnice

= [f(c) + (dc/dx)2]dx (R2-60)

kde

f(c) = f0(c)-[cB+(1-c)A] (R2-61)

i jsou potenciály složek v rovnovážných fázích.

Pro rovnovážný koncentrační profil v povrchové vrstvě platí podmínka minimální Helmholtzovy energie, při jejímž splnění je

(R2-62)

Za této podmínky lze rovnici (r2-60) transformovat do tvaru

(R2-63)

kde cα a cβ jsou hodnoty c v objemových fázích.

Známe-li funkci, která vyjadřuje hustotu Helmholtzovy energie (popř. energii na 1 částici) pomocí koncentrace, umožní rovnice (r2-63) výpočet povrchové energie.

Pro regulární roztok pak mohla být rovnice převedena do redukovaného tvaru

(R2-64)

přičemž redukční parametr povrchového napětí je v tomto případě definován tak, že γ = kTc λ2N/V. Parametr λ v tιto rovnici je nazýván interakční vzdáleností; je středním kvadratickým průměrem vzdálenosti, když pravděpodobnostní funkcí je podíl energie interakce s okolím v dané vzdálenosti na úhrnné energii interakce. Do rovnice se dostal vyjádřením parametru κ rovnicí (r2-59).

Tuto metodu použili pro polymery v mírně modifikované podobě Dee a Sauer [l6]. Jejich rovnice pro povrchové napětí je

(R2-65)

přičemž vztah k veličinám z rovnice (r2-63) je , .

Index l označuje hodnotu v kapalné fázi, index v hodnotu pro páru. Odpovídající redukovaná rovnice má stejný tvar:

(R2-66)

Efektivní tloušťka povrchové vrstvy je definována

(R2-67)

Skutečná efektivní tloušťka je pak

(R2-68)

Na rozdíl od Cahnovy a Hilliardovy rovnice (r2-64) není v rovnici (r2-66) κ zcela zahrnuto do redukθních parametrů, ale zůstává redukovaný parametr . Parametr je dán rovnicí (r2-59), vyčíslení uvádějí např. Bongiorno et al.[l19], Poser, Sanchez [l20]:

Přijímá se předpoklad, že entropie nehomogenního systému závisí jen na místní hustotě a ne na jejím gradientu. Gradientový efekt je pak způsoben výlučně potenciální energií, pro niž pak pak platí:

(R2-69)

Nechť pro , (R)= ∞ pro menší R. Charakteristická interakční energie je

= 20/(n-3)

a výsledek integrace rovnice (r2-69) je

(R2-70)

Pak = , pro n=6 je = 0,5. Parametr bývá ale použit i jako nastavitelný parametr.

Hodnota je určena

= = [+/e] (R2-71)

Pro a~ jsou pak zrovnic (r2-42) a (r2-46) odvozeny rovnice

= e(1-/e) - (-e) + [i()-i(e)] (R2-72)

kde eje redukovaná rovnovážná tense par při redukované teplotě , e redukovaná rovnovážná hustota v objemové fázi, i entropický příspěvek k redukované Helmholtzově energii, který je pro Sanchezův model

i = -(1-1/)ln(1-) + (1/r)ln() (R2-73)

a pro Floryho model

i = -3 ln (-1/3-1) (R2-74)

 

I2.4.2. Rovnice pro redukované povrchové napětí

Veličina 2/3 1/3 by měla být univerzální funkcí redukované teploty pro všechny kapaliny. Pro závislost takto redukovaného povrchového napětí na redukovaném objemu poskytla Pattersonovi [l7] experimentální data metodou nejmenších čtverců vztah

= 0,238/ 3,86 (R2-75)

Exponent je blízký hodnotě 4, která se vyskytuje v definici parachoru, proto byl vztah vyjádřen s tímto exponentem

= 0,247/ 4 (R2-76)

Použitím redukčního parametru dle rovnice (r2-28) a porovnáním s rovnicí (r2-9) získal pro daný model vztah mezi redukčními parametry a parachorem:

[P]= [0,247kp*2T*]1/12V* (R2-77)

 

V modelu kapaliny podle Prigogina a Saragové [l21] platí pro redukované povrchové napětí

(R2-78)

kde první člen na pravé straně plyne ze snížení počtu sousedních segmentů v povrchové vrstvě o m, druhý člen ze zvětšení partiční funkce při povrchu tím, že povrchové segmenty nejsou zvenčí omezovány v pohybu.

Výsledek dle rovnice (r2-78) shledávají Patterson a kol. [l7, l4] téměř shodný s rovnicí (r2-76), takže mohlo být povrchové napětí vyjádřeno

= 5,93510-9(J/K)1/3p*2/3T*1/3/4 (R2-79)

Jimi rovněž uváděné starší vyjádření povrchového napětí pomocí rozpustnostního parametru přechází do tvaru

= 3,66110-9(J/K)1/3p*2/3T*1/3/ 2,1 (R2-80)

(koeficienty u rovnic (r2-79) a (r2-80) jsou doplněny o rozměr a přepočítány na stejné jednotky s ostatními údaji v této práci). Výsledky obou rovnic jsou shodné pro redukovaný objem 1,29, který je běžnou hodnotou.

 

D2.5. TEORIE ROZHRANÍ MEZI DVĚMA POLYMERNÍMI FÁZEMI

Fázovým rozhraním mezi polymery se zabývá několik teorií, uvedených v následujících oddílech.

 

I2.5.1. Analogie difusní rovnice

V modelu řešícím povrchovou vrstvu rovnicí analogickou difusní rovnici vycházeli Helfand a Tagami [l22] z rovnice pro relativní partiční funkci q(x,t). Rovnice vyjadřuje pro segmenty délky ls v potenciálovém poli U vliv interakcí a statistiky konformací v koncentračním gradientu na q a zní

1/r [q(x,t)/t] = 1/6ls22q(x,t) - U(x)/kT q(x,t) (R2-81)

kde x je poloha počátku řetězce a t zlomek jeho celkové délky r. Silové pole je tvořeno interakcí mezi segmenty a kohesními silami. Detaily jsou v [l22], v následujících odstavcích jsou uvedeny jen důležité vztahy plynoucí z modelu.

Přibližné řešení koncentračního profilu ve fázovém rozhraní pro prakticky nestlačitelné systémy o velké délce řetězce je:

A(x)/0=2/(1+2) (R2-82)

B(x)/0=1/(1+2) (R2-83)

kde = exp [(6)1/2x/ls] (R2-84)

a charakteristická tloušťka fázového rozhraní je

d = 0dx/dA (x=0) = 2ls/ (6)1/2 (R2-85)

 

Povrchové napětí je dáno:

(R2-86)

 

Při uplatnění profilů z rovnic (r2-82) až (r2-84) je pro povrchové napětí

= (/6)1/20lskT (R2-87)

Pro profily získané bez této aproximace iterativním řešením je nutno povrchová napětí počítat numericky z vypočítaného profilu dle rovnice (r2-86).

Kromě uvedeného postupu pro symetrický systém (se složkami o stejně dlouhých segmentech a řetězcích) se Helfand a Sapse [l23] zabývali nesymetrickými systémy. Početní hustota segmentů složky k v čistém stavu je zde a její pomocí byla definována redukovaná hustota . Řetězce o rk segmentech délky lsk byly opět považovány za prakticky nekonečné. Pro snazší zacházení byla zavedena proměnná Bk rovnicí

Bk2=0klsk2/6 (R2-88)

a definován parametr ε podmínkou pro střední hustotu energie v soustavě ()

(R2-89)

s kterým souvisí střed početních hustot segmentů v čistých složkách zavedený rovnicí

(R2-90)

Charakteristická tloušťka mezifází d byla definována rovnicí

(R2-91)

Řešením difusní rovnice s použitím přiblížení průměrného pole získali Helfand a Sapse pro tuto tloušťku výraz obdobný rovnici (r2-85)

(R2-92)

Pro mezifázové napětí získali vztah obdobný rovnici (r2-87)

(R2-93)

Eliminací ε z rovnic (r2-92) a (r2-93) plyne AB~d-1.

Redukovaná hustota zde použitá se liší od redukovaných hustot dle Floryho či Sancheze používaných v oddíle i2.3.3 tím, že v objemové fázi nabývají hodnoty 1. Svou podstatou jsou spíše bližší objemovému zlomku.

 

I2.5.2. Mřížkové modely a Floryho-Hugginsův interakční parametr

Jedním z často používaných východisek k popisu struktury a thermodynamických vlastností vícesložkových soustav je mřížkový model [l24]. Tento model předpokládá, že se jednotlivé složky skládají ze segmentů umístěných v uzlech mřížky, obdobné mřížce v krystalu. Někdy se místo pojmu uzel užívá též pojmů buňka či přihrádka. V teoriích, o nichž je níže referováno, je buňka obsazena právě jedním, popřípadě nejvýše jedním segmentem.

V jednodušším přiblížení, kdy počítáme s interakčními energiemi pouze u sousedících segmentů, je směšovací teplo dáno rovnicí

U = z(+- w12)N1N2/N (R2-94)

kde wij je energie kontaktu mezi částicemi i a j, z je počet sousedních míst v mřížce, Ni je počet segmentů složky i v soustavě, N celkový počet segmentů v soustavě. Pro zjednodušení výpočtů byl zaveden Flory-Hugginsův interakční parametr χ jako:

= z(+- w12)/(kT) (R2-95)

kde k je Boltzmannova konstanta.

 

I2.5.3. Roeův model

V tomto modelu [l25, l26] je soustava tvořena nv vrstvami rovnoběžnými s povrchem. Vzájemná vzdálenost vrstev je b. Každá z nich obsahuje ns buněk o průřezu a. Každá buňka má z sousedů, z toho mz v každé ze sousedních vrstev a lz ve stejné vrstvě (2m + l = 1). V soustavě se nachází Nm molekul o rm segmentech (použitím postupu na polydispersní systém se zabývá odstavec i5.3.5.), a tedy počet segmentů každé složky m je

nm= rmNm (R2-96)

příslušný objemový zlomek neboli podíl buněk mřížky obsazených danou složkou je pak

(R2-97)

Předpokládá se, že místní složení je vždy v celé vrstvě stejné bez ohledu na to, jakou polohu v řetězci zaujímají zde se nacházející segmenty. Objemový zlomek složky m ve vrstvě i se označuje . Zanedbává se závislost vlastností na distribuci konců řetězců uvnitř fází a na rozhraní.

Efektivní tloušťka fázového rozhraní je definována

(R2-98)

kde značka veličiny s indexem A nebo B označuje její hodnotu v příslušné objemové fázi. Jmenovatel představuje derivaci v místě, kde je . Rovnice (r2-98) je pro symetrický systém ekvivalentní rovnici (r2-91).

Příspěvek jednoho segmentu umístěného ve vrstvě i k Helmholtzově energii systému je dán rovnicí (lokální formulace Floryho-Hugginsovy rovnice):

(R2-99)

kde

(R2-100)

(R2-101)

kde je střední počet sousedních míst v následující vrstvě, kam může pokračovat řetězec polymeru s přihlédnutím k vyloučení dvojího obsazení buňky (z' = z - 1 + 1/r) a k ohebnosti řetězce.

Zprůměrování těchto hodnot nejen v rámci jedné vrstvy, ale v celé oblasti rozhraní, je asi jedním z prvních předpokladů, které by bylo při zpřesňování třeba opouštět.

O rovnovážném koncentračním profilu se předpokládá, že je dán hodnotami odpovídající největšímu členu velké kanonické partiční funkce soustavy. V dvousložkové soustavě, kde platí ,

je tedy profil určen rovnicí

(R2-102)

kde

Zmi= m/Ymi+1' + m/Ymi-1' + l/Ymi' (R2-103)

V dalším postupu pak byl rozdíl mezi Y'a Y zanedbán.

Mezifázové napětí je dáno jako rozdíl vztažený na jednotku plochy mezi skutečnou Helmholtzovou energií systému, která je dána součtem volných energií jednotlivých vrstev, a Helmholtzovou energií hypotetického systému bez mezifázové vrstvy. Helmholtzova energie F0 zmíněného hypotetického systému je vyjádřena pomocí chemických potenciálů složek a množství v objemových fázích rovnicí

F0= 1N1 + 2N2 (R2-104)

a a Helmholtzovu energii celého systému pak vyjadřuje rovnice

F = A + 1(N1+A1) + 2(N2+A2) (R2-105)

Kombinací rovnic (r2-99) a (r2-104) vzniká

(R2-106)

Roe uvádí několik řešení pro symetrický systém s nekonečnými řetězci. Pro případ χ podstatně většího než kritická hodnota (χ - χc>2 pro přesnost několika procent) předpokládá jen 2 přechodové vrstvy s objemovými zlomky a 1- , kde

(R2-107)

Pro mezifázové napětí pak je:

a/kT m - 2 (1-)ln(l+m) - 2 (R2-108)

V případě blízkému kritické hodnotě (c«1) na koncentrace pohlížet jako na spojitě proměnné. Koncentrační profil pak lze vyjádřit funkcí

(R2-109)

kde x je délková souřadnice kolmo k fázovému rozhraní, q konstanta. Jak patrno z rovnice (r2-109), je charakteristická tloušťka přechodu d = 2/q.

Pro podmínku (c « c2 ), tj. pro nejbližší okolí kritického bodu, pak uvádí Roe vztahy

a/kT (m/2)(-c)3/2r (R2-110)

q = (r/2bm1/2)(-c)1/2 (R2-111)

 

 

Rovnice ukazují, že s rostoucí délkou řetězce mezifázové napětí roste a tloušťka mezifázové vrstvy klesá.

V limitě pro nekonečně dlouhé řetězce získal Roe [l25] pro mezifázové napětí polymerů o stejně dlouhých řetězcích výrazy, které se zanedbáním některých členů zjednodušily na

a/kT 2-1/4m1/23/4 (R2-112)

a

q 2-3/4m-1/21/4.b-1 (R2-113)

Jako dobrá aproximace pro nesymetrický systém se jevila zobecněná rovnice (r2-109):

(R2-114)

Helfand [l27] upozorňuje, že postup při výpočtu partiční funkce ve zmíněné Roeově práci bere v úvahu počet možných stavů bez ohledu na nestejnou pravděpodobnost jejich uskutečnění; byl by zcela platný pouze při stejné pravděpodobnosti realizace uvažovaných mikrostavů, což v mezifázové oblasti není splněno.

Z rovnice (r2-108) získáváme pro závislost mezifázového napětí na molekulové hmotnosti pro dvojici polymerů o stejně dlouhých řetězcích rovnici (r2-14).

 

I2.5.4. Helfandův mřížkový model

Helfand [l27] při použití mřížkového modelu přihlížel k anisotropii pravděpodobností vazeb vycházejících ze segmentů: zatímco u Roeova modelu byla pravděpodobnost vazby z vrstvy i do vrstvy i+1 odvozována z počtu míst a složení vrstvy: , Helfand zavádí parametr g+ik , který vymezuje pravděpodobnost umístění následujícího segmentu složky k v jedné buňce vrstvy i+1 jako g+ik /z. Obdobné parametry g0ik a g-ik se týkají umístění v i a i-1 vrstvě. Symbol značí pravděpodobnost obsazení buňky ve vrstvě i částicí složky k. Pro jejich vzájemný vztah musí platit

gik+ = g-i+1,k (R2-115)

Při zavedení proměnných

ik = -ln (gik0) (R2-116)

ik = - ik - ln (gik+) i-1,k = + ik + ln (gik-) (R2-117)

(R2-118)

je pak koncentrační profil dán soustavou rovnic

(R2-119)

(R2-120)

a pro mezifázové napětí je

(R2-121)

V quasispojitém případě přechází (r2-120) na

ik= - - (R2-122)

kde q je zavedeno

qik2= (R2-123)

a ik je

ik= (R2-124)

Zrovnice (r2-118) tím vznikne (R2-125)

 

 

To odpovídá rovnici difusního modelu zmiňované v [l22], zatímco o Roeově řešení pro mřížkový model Helfand uvádí, že neposkytne pro quasispojitý případ rovnici totožnou s rovnicí z modelu náhodné procházky a s rovnicí (r2-125).

Při zanedbání členu s druhou derivací (tzv. efektu nelokální energie) je rovnice profilu

(R2-126)

a pro mezifázové napětí a charakteristickou tloušťku platí:

(R2-127)

a

d =2(m/)1/2 (R2-128)

 

Bez zanedbání tohoto členu získal Helfand rovnici profilu

(R2-129)

kde i je index vrstvy,

kde i je index vrstvy,

a rovnici pro mezifázové napětí

12=(m)1/2(R2-130)

 

I2.5.5. Porovnání modelů

Helfandův difusní model:

Použití spojitého modelu je na místě, nejsou-li koncentrační gradienty příliš velké, což u nekompatibilních polymerů nebude dobře splněno. Přihlíží k hustotním fluktuacím prostřednictvím stlačitelnosti.

Roeův mřížkový model:

Vyloučení dvojího obsazení buňky a ohebnost řetězce se projevuje prostřednictvím rozdílné hodnoty lz v entropickém a entalpickém členu, která se při praktickém výpočtu nebere v úvahu. Naproti tomu je model použitelný i pro polymery s řetězci konečné délky (i pro systém polymer - monomer); předpokládá objemové fáze ne čisté, ale vzájemně nasycené (dle Floryho-Hugginsovy rovnice).

Helfandův mřížkový model:

Zde uvedená prezentace dle [l27] počítá s molekulami prakticky nekonečně dlouhými, s čistými objemovými fázemi. Odlišnost od volně spojeného řetězce a případné vyloučení dvojího obsazení je explicitně vyjádřena faktory gik. V spojité limitě řešení splývá s difusním modelem.