GALERIE MAKRÁČ - POZVÁNKA NA VÝSTAVU

Přehled výstav

Kurt Gebauer: Kurtichy 2

24.6.2013 - 16.8.2013, zahájení 24.6.2013 18:00

Obrázek:Pozvánka

Obrázek:Ulice při promoci

fotografie

Série fotografií tvořící rastr z drobných běžných situací, kdy se nic neděje, mezičas, při čekání na tramvaj, na společenských akcích. Je to tzv. vyplňování času fotografováním, které považuje autor za fantastické. Je to dějiště proporcí a barev.
www.kurtgebauer.cz

Výstava bude zahájena v pondělí 24. 6. 2013 v 18:00. Autorova presentace s projekcí 24. 6. v 15.30 hodin v klubu B.

Otevřeno od 8 do 18 hodin v pracovních dnech od 24.6.2013 do 16.8.2013

 

Výstavní síň Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, Praha 6, Heyrovského nám. 2 (konečná stanice tramvají 1, 18; autobusy 179, 191).


Kurtichy 2 jsou možná Kurtichy 5. První byly vystaveny před třemi lety na velvyslanectví ČR ve Vídni v rámci výstavy Médl Knédl, druhé v Řevnicích na výstavě místních fotografů, kterou uspořádala Ivana Junková a in memoriam na ní vystavoval také Ladislav Sitenský. Třetí výstava už třetí rok probíhá na chemicko-technologické fakultě Univerzity v Pardubicích pod názvem Nano? Ano. Kurtnano! Čtvrtá byla nedávno pod názvem Kurtichy v Národní technické knihovně v Praze Dejvicích.

Pokaždé jsou to jiné Kurtichy, tedy zaznamenávání situací, kdy se nic neděje, kdekoli, kde se autor zrovna z nějakých důvodů vyskytne. Tématem jsou převážně postavy ženského pohlaví v situacích, kdy netuší, jak pěkně vypadají.

Název Kurtichy je kombinací autorova jména a jména již zesnulého fotografa voyera Tichého z Kyjova, byť základ kurtichů má asi poněkud jiné kořeny. Totožný je zájem o erotický náboj ženské postavy, avšak mimo heterosexuální umanutost autora je určující jeho klasické sochařské vzdělání. V evropské tradici je základem vyuky sochařství posedlost statikou, proporcemi a pohybem figury. Digitální foto je pro utahaného sochaře požehnáním, vymodelovat figuru z čehokoli je mnohonásobně náročnější než sochání fotkou. Věc také komplikuje to, že autor, jak tvrdí, není sochař, ale sochající malíř, který chtěl zkusit dělat sochy trochu lépe než sochaři. Proto se zde projevuje zájem nejen o figuru, ale i o všechno možné okolo včetně barviček. Nutno dodat, že výstava je třetí v řadě autorových sousedských výstav v Praze 6, tedy výstav v místech, která jsou pro autora kousek pěšky nebo na kole.

Za zmínku stojí, že kurátorka MgA. Dagmar Šubrtová zvolila tuto výstavu na dobu, kdy v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR bude vědecká konference, aby vážení vědci vedle své úmorné práce se netrápili uměním, ale mohli se kochat jen fotkami hezkých žen a dívek.

Autor

ÚMCH, kulturní komise

⇐Předešlá výstava⇐     ⇒Příští výstava⇒
2013
Přehled výstav