Tiskové zprávy

Od kontaktních čoček k plastické elektronice – nevyčerpatelné polymery

3.listopadu 2011

 

 

 V novotou vonících laboratořích začínají v těchto dnech pracovat vědci Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd. Jeho slavnostní otevření ve čtvrtek 3. listopadu 2011 je součástí programu Dnů otevřených dveří ústavu v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. Centrum bylo vybudováno s podporou Operačního programu Praha - konkurenceschopnost (OPPK)  a ve vínku má více jak šedesát let zkušeností z makromolekulárního výzkumu, netradiční přístupy a touhu po poznání, jak by si jistě přál i zakladatel Ústavu makromolekulární chemie Otto Wichterle, jehož jméno nové Centrum nese.

O práci nebudou mít badatelé Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle (CPMT OW) nouzi, neboť bez polymerů bychom se dnes neobešli a do budoucna potřeba kvalitních a „chytrých“ polymerních materiálů bezpochyby ještě poroste.

 Základní i aplikovaný výzkum Centra pokrývá široké spektrum materiálů a technologií, počínaje výzkumem polymerů využitelných pro flexibilní tištěnou elektroniku, ohebné a velkoplošné displeje či identifikační štítky tištěné přímo na obaly výrobků a schopné poskytovat informace o změnách chemického složení, trvanlivosti, apod.

Vývoj technologií pro recyklaci polyuretanových pěn z vraků aut umožní přeměnit nežádoucí objemný odpad na suroviny opět využitelné ve výrobě nových materiálů a součástek.

Díky postupům vyvíjeným v CPMT OW bude možné modifikovat odpadní škrob na biodegradovatelné plasty použitelné např. pro výrobu mulčovacích fólií v zemědělství.

Moderní přístrojové vybavení Centra se uplatní i při výzkumu polymerních materiálů pro lékařství, např. v umělých kloubních náhradách, s cílem zvýšit jejich spolehlivost a životnost.

 V neposlední řadě CPMT OW nabídne technické zázemí a možnosti kvalitního vzdělávání v makromolekulárních technologiích jak pro studenty tak i odborníky z  průmyslu. 

  

Kontakt: Ing. Daniela Illnerová

Tel: 296809331

Mobil: 602276111

Email:

 

Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Heyrovského nám. 2

162 00 Praha 6

 Fotografie na vyžádání zašleme.

 

  

HemaGel

Dne 21.11.2007 proběhla v budově ÚMCH AV ČR v.v.i. tisková konference, na které byl představen přípravek HemaGel, který byl vyvinut v našich laboratořích, a který produkuje firma WAKE Pharma. Tento přípravek je určený k hojení poranění a poškození kůže. Výrazně urychluje hojení, snižuje bolestivost a potlačuje vznik strupů i jizev. Více informací najdete na http://www.hemagel.cz. Úplné znění tiskové zprávy je k dispozici zde.

Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterla - CPMTOW

Centrum biomedicinálních polymerů - CBMP

Centrum polymerních senzorů - CPS

Polymery pro energetiku - EnergoLab


Ústav makromolekulární chemie AV ČR v.v.i.

Heyrovského nám. 2
162 06 Praha 6
tel:+420 296 809 111
fax:+420 296 809 410

Strategie 21

Molekuly a materiály pro život