Akademik Wichterle by měl radost

Datum: 03.01.2008
Autor: Aleš Bluma
Zdroj: Ekonom
 
Ústav makromolekulární chemie AV ČR opět zabodoval. Výsledkem je světový patent a speciální gel, který urychluje hojení ran. Vyrábí ho malá rokycanská firma.  
Na předměstí Rokycan je malý rodinný domek, a jenom cedule na fasádě ukazuje, že v něm sídlí firma. Přesto se v jeho útrobách vyrábí převratný lék, který je výsledkem dlouholetého výzkumu českých vědců.
Společnost WAKE, která v Rokycanech sídlí, zatím pracovala pro velké farmaceutické koncerny - Plivu Lachemu z Brna, Chemopharmu nebo ICN z Prahy či Promed Praha. Nejvíc se jí daří spolupráce s jedním z australských obrů - firmou Australian Essential Oil Company, která dodává na náš trh známý Tea Tree Oil. Firma WAKE tento olej distribuuje v ČR, ale také ho používá jako surovinu do řady svých produktů, např. masážních gelů proti celkové únavě i únavě svalů.
Společnost má certifikát managementu jakosti zdravotnických prostředků i environmentálního managementu. Není proto divu, že odtud byl jen krok ke spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, který hledal výrobce pro svůj objev. ...

Plnou verzi článku najdete v: Ekonom, 3.-9.1.2008, č.1. nebo na web adrese http://ekonom.ihned.cz/

Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterla - CPMTOW

Centrum biomedicinálních polymerů - CBMP

Centrum polymerních senzorů - CPS

Polymery pro energetiku - EnergoLab


Ústav makromolekulární chemie AV ČR v.v.i.

Heyrovského nám. 2
162 06 Praha 6
tel:+420 296 809 111
fax:+420 296 809 410

Strategie 21

Molekuly a materiály pro život