Informace v detailu
KONTAKT | ODKAZY

Informace pro návštěvu ÚMCH

Lidé chystající se cestovat do Prahy a navštívit ÚMCH, zejména poprvé, mají řadu otázek. Některé z nich pokladou pouze cizinci a část z nich tedy najdete jen na anglické verzi této stránky. Otázky úzce vázané na letní makromolekulární konference zůstavají pouze v anglické verzi na symposiálních stránkách.


Před cestou do Prahy

Je Praha bezpečné město?

Prahu naneštěstí nelze pravdivě označit za zcela bezpečné město. O život a zdraví se není třeba obávat, ale zejména občasné kapesní krádeže se nevyhýbají našim hostů ani zaměstnancům. Pro minimalizaci rizika lze doporučit tato pravidla:

 • Buďte opatrní, pokud se rozhodnete užít taxi. Některá telefonní čísla pro objednání taxi najdete na webu Pražské informační služby.
 • Vyhýbajte se přelidněným místům. Kapsáři se vyskytují zejména na turisticky atraktivních místech (Karlův most, Staré Město), v metru v centru (linka A mezi Muzeem a Dejvickou, linka B mezi Florencí a Smíchovským nádražím, linka C mezi Nádražím Holešovice a Vyšehradem) a v tramvajích na některých dobře známých místech (linka 9 mezi Andělem a Hlavním nádražím, linka 22 mezi Malovankou a Náměstím Míru, linka 18 mezi Karlovým náměstím a Malostranskou). Nepokoušejte se vtlačit do plných tramvají, počkejte na další.
 • Mějte zavazadla zavřená. Nechoďte po ulici s jmenovkou. Nenoste u sebe větší penežní hotovost. Nedělejte snadným ukradení peněz a dokladů.
 • Nenechávejte cennosti v autech. Parkujte auto na přehledných místech.

Kde se lze při návštěvě ÚMCH ubytovat

Mimo akademický rok lze využít relativně levnějšího ubytování na 1 km vzdálených vysokoškolských kolejích Větrník a Hvězda, nicméně řada hostů bývá jejich úrovní zklamána. Hosté ústavu často využívají 3 km vzdáleného a dopravně dobře dostupného penzionu Chaloupka. Dobré zkušenosti byly hlášeny s penzionem Kern na Smíchově pod stadionem Strahov. Kromě řady komerčních ubytovacích agentur lze i použít oficiální městské ubytovací služby poskytované Pražskou informační službou.


Co kde je

Slovní vysvětlení je doprovázeno komentovanou fotografií Petřin z budovy ústavu a mapou nejbližšího (1 km) okolí zachycující popsaná zařízení.

Kde je nejbližší bankomat?

Nejbližší bankomat je asi 400 m východně od ústavu na obchodním domě, u vchodu do samoobsluhy Billa. Další bankomat je na pobočce České spořitelny v Křenově ulici 7 (proti prvnímu bankomatu). Oba přijímají karty Cirrus/Maestro/MasterCard a VISA (vizte obrázky a plánek). Další bankomat je v pobočce Komerční banky v Křenově ulici 19 (asi o 100 m dále).

Kde je nejbližší směnárna?

Směnárna je v České spořitelně v Křenově ulici, asi 400 m východně od ÚMCH. Mění zde však pouze EUR a USD. Nejbližší další směnárny jsou na letišti (20 min autobusem 179), v Dejvicích na Vítězném náměstí a okolí a na Hradčanech (9-12 min tramvají a 10-15 min pěšky; Vítězné náměstí v pracovní dny 12 min tramvají 2).

Pošta

 • Pošta Praha 616 je umístěna necelý kilometr daleko u autobusové zastávky Větrník (Otvírací hodiny: pracovní dny 8-18; vizte obrázek a mapku).
 • Nejbližší pošty se sobotním provozem:
  • letiště - pošta Praha 67 (9-17) [20 min autobusem 179],
  • Dejvice, Kafkova ul. - pošta Praha 6 (9-13) [10 min tramvají 1,18 do zast. Prašný most, pak jít asi 400 m doleva Svatovítskou ulicí (nebo 1 zastávku autobusy 143 nebo 180)],
  • Pražský hrad - pošta Praha 012 (10-18) [10 min tramvají 1, 18 do zast. Prašný most, pak pěšky 600 m doprava ulicí U Prašného mostu],
  • Letenské náměstí - Pošta Praha 7 (9-13) [15 min tramvají 1 do zast. Letenské náměstí, zastávka je přímo před poštou].
 • Pošty s nedělní a noční službou:
  • letiště - pošta Praha 67 (9-17) [20 min autobusem 179],
  • Pražský hrad - pošta Praha 012 (10-18) [10 min tramvají 1, 18 do zast. Prašný most, pak pěšky 600 m doprava ulicí U Prašného mostu],
  • Jindřišská - pošta Praha 1 (2-24) [12 min tramvají 1,18 do zast. Hradčanská, dále 5 min metrem A do stanice Můstek; pošta je asi 50 m od výstupu do Jindřišské ulice].

Kde lze koupit telefonní kartu?

Telefonní karty se prodávají na poštách, v novinových stáncích a obchodech s logem "O2" . Poblíž ústavu se prodávají na poště (jedna autobusová zastávka - Větrník)

Kde lze koupit jízdenku na městskou dopravu?

Jízdenky se prodávají u předprodejních přepážek ve stanicích metra, v některých obchodech označených často "Předprodej jízdenek, v automatech atd. Pro podrobnosti odkazujeme na stránky Dopravního podniku na texty Pražská doprava a Prodej jízdenek. Nejbližší jízdenkový automat je u konečné elektrické dráhy u ústavu.

Během konferencí prodáváme některé druhy jízdenek v registrační kanceláři.

Kde je nejbližší poštovní schránka?

Poštovní schránka se nachází asi 50 m za konečnou tramvají na levé straně hlavní ulice Na Petřinách. Je vybírána v pracovní dny v 16:00, v sobotu ve 12:00 (obrázek). Další schránky jsou zobrazeny na mapě. Schránka na poště je vybírána denně včetně nedělí.

Kde se lze naobědvat?

S výjimkou doby symposií lze zakoupit oběd za přibližně 70-90 Kč v jídelně ústavu. Oběd se skládá z polévky, hlavního jídla, a čaje. Oběd je třeba objednat den předem, bez záruky jej lze někdy lze zakoupit i v týž den. Obědy se vydávají od 11.30 do 14.00. Během letních konferencí není jídelna v běžném provozu. Podrobnosti na informační stránce jídelny.

Dále je možno nakoupit v bufetu ústavu, a to od 6.30 do 14 hod

Kde je nejbližší prodejna potravin?

 • Základní potraviny lze nakoupit v bufetu ústavu
 • Obchod Billa asi 600 m od ústavu (obrázek). Zde je možno platit kartou.

Foto Petřin s důležitými objekty

Pohled na Petřiny z ústavu

 

Plán Petřiny s důležitými objekty

Legenda k plánu Petřin

Plánek Petřin s některými důležitými objekty

Policejní služebna

Nejbližší a místně příslušné je místní oddělení Břevnov v ulici Ve Střešovičkách 1990/55 (asi 3 km od ústavu), mimo mapu na této stránce.

 

Pro Vaše pohodlí je (v anglickém jazyce) k dispozici průvodce s mapami a obrázky

16.07.2014 Josef Jůza

  English versionEN Czech versionCZ
Vytvořeno dne 16.7.2014 ze zdroje upraveného naposled dne 16.7.2014.